8/10 Bueno
Therese
Viaje familiar
4 jul. 2025
Prisvärt boende i fin gammal byggnad
Det jag uppskattade mest var att det var ett mycket prisvärt boende i en fin gammal byggnad med fina tidstypiska detaljer omgiven av vacker grönska - svensk sommar när den är som bäst! Vårt rum var ljust och fräsch med bekväma sängar. När vi anlände blev vi varmt välkomnade av en av ägarna vilket gav en trevlig start.
Några förslag på hur boendet skulle kunna utvecklas till att bli ännu bättre från mig är:
- Möjlighet att kunna låsa dörren till rummet, vilket saknades idag. Eftersom det endast är gäster som har åtkomst till byggnaden kändes det ändå tryggt att lämna våra saker i ett olåst rum, men det hade varit bättre att kunna låsa.
- Fler än 2 sittplatser i köket. Det fanns sittplatser i den stora salen men det var flera rum som låg vägg-i-vägg med den och det var lyhört pga gammalt hus. Därför var man rädd att väcka övriga gäster när man åt frukost där inne.
- Möjlighet att sitta ute i trädgården eller på någon av terasserna saknade jag.
- Bättre mörkläggningsgardin inne på rummet. Det fanns en mörkläggningsgardin men den täckte inte tillräckligt av fönstret för att göra rummet skapligt mörkt. I juni innebar det att rummet var ljust nästan hela kvällen/natten.
- Krokar inne på rummet för att hänga av sig kläder skulle vara bra.
Sammantaget ett väldigt mysigt och prisvärt boende som rekommenderas!
Therese
Se hospedó 3 noches en junio de 2025